Milatović pozvao na utvrđivanje odgovornosti zbog deportacije Bošnjaka iz Herceg Novog
Crnogorska policija je u maju 1992. nezakonito uhapsila najmanje 66 civila, starosti od 18 do 66 godina, koji su u Crnu Goru izbjegli od rata u Bosni i Hercegovini, i predala ih vojsci Republike Srpske

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović je na dan obilježavanja godišnjice zločina deportacije bosanskohercegovačkih izbjeglica iz 1992. godine apelovao na nadležne institucije da ne odustane od utvrđivanja odgovornosti počinilaca za ovaj zločin i pronalaska posmrtnih ostataka stradalih, javlja Anadolu.
"Na dan kada se memorijalnim okupljanjem u Herceg Novom obilježavaju 33 godine od zločina deportacije bosanskohercegovačkih izbjeglica, sjećamo se ne samo žrtava, već i odgovornosti koju nosimo kao društvo. Kao predsjednik Crne Gore, uputio sam izvinjenje svim porodicama koje su, zbog drugačijeg imena, etničke i vjerske pripadnosti, izgubile svoje najbliže, koji su u našoj zemlji tražili spas od rata", objavio je Milatović.
Dodao je da pozdravlja važne institucionalne korake koji su u međuvremenu preduzeti, a to su priznavanje statusa civilnih žrtava rata i odluku Vlade o isplati obeštećenja njihovim porodicama, kao početak ispravljanja dugogodišnje nepravde.
"Svjestan činjenice da je time ispunjena samo jedna od moralnih obaveza koje dugujemo žrtvama i njihovim porodicama, apelujem na nadležne državne organe da ne odustanu od utvrđivanja odgovornosti počinilaca za ovaj zločin i pronalaska posmrtnih ostataka stradalih", saopćio je crnogorski predsjednik.
Crnogorska policija je u maju 1992. nezakonito uhapsila najmanje 66 civila, starosti od 18 do 66 godina, koji su u Crnu Goru izbjegli od rata u Bosni i Hercegovini, i predala ih vojsci Republike Srpske.
Od 66 civila, među kojima su bili najbrojniji Bošnjaci, iz sabirnog centra u Herceg-Novom je preživjelo samo njih 12, saopštili su ranije iz nevladine organizacije Akcija za ljudska prava (HRA).
Do danas nisu pronađena tijela svih žrtava deportovanih iz Herceg Novog, niti se pouzdano zna mjesto na kome su stradali.
Krajem maja 2012. godine je Apelacioni sud Crne Gore potvrdio je oslobađajuće presude devetorici nekadašnjih pripadnika crnogorske policije koji su bili optuženi za deportaciju bh. vlastima Republike Srpske.
Crna Gora je platila naknadu štete porodicama žrtava zbog nezakonitog djelovanja crnogorske policije koje je dovelo do tragičnih posljedica.